تراکتور

بررسی دستگاهای مکانیزه برداشت

بسته بند ها(بیلر ها)

علوفه را پس از برداشت، باید دسته‌بندی کنید. این کار به صورت مکعبی یا استوانه‌ای صورت می‌گیرد. به ماشین های کشاورزی که این کار را انجام می‌دهند بیلرها یا بسته بندها می‌گویند.

این ماشین ها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده اند که نام می‌بریم:

 1. بردارنده علوفه
 2. خورنده یا خوراک‌ده
 3. چنگال‌ها
 4. پیستون
 5. فضای بسته‌بندی
 6. چرخ ستاره ای(برای تنظیم طول بسته)
 7. دستگاه گره زن
 8. ناودانی جهت تنظیم فشردگی بسته علوفه
 9. چرخ طیار

وقتی می‌خواهیم علوفه را از روی زمین بلند کنیم ارتفاعی مشخص را باید در نظر داشته باشیم. اگر ارتفاع زیاد باشد، علوفه روی زمین می‌ماند، اگر این ارتفاع کم باشد خاک و شن وارد دستگاه می‌شود و همچنین موجب صدمه خوردن انگشتی‌های دستگاه و همچنین باعث ورود خاک و شن به داخل دستگاه می‌شود. در بیشتر مواقع مناسب‌ترین فاصله در حدود یک سانتی‌متر مشخص می‌شود. این تکنیک به دو صورت روی دستگاه ها قابل اجراست؛ به طور خودکار در بعضی ماشین آلات کشاورزی، بردارنده را با سیم بالا و پایین می‌کنند و در بعضی دیگر توسط پیچی که روی دستگاه قرار دارد بالا و پایین می‌برند.

 

مقایسه بسته‌بندی استوانه‌ای با مکعبی

هنگامی که باران می‌بارد را در نظر بگیرید در بسته بندی‌های مکعبی نفوذ آب بسیار پایین تر از استوانه‌ای است. بسته استوانه‌ای در مدت زمانی مشخص می‌تواند داخل فضای باز باشد و اگر مدت طولانی بخواهیم که آن‌ها دست نخورده باشند باید در انبار نگهداری کنیم. حجم بسته بندی استوانه‌ای بسیار بالاتر از بسته‌بندی مکعبی است. تقریبا هر یک بسته بندی استوانه‌ای، برابر با 30 عدد بسته علوفه مکعبی است. از نظر حمل و نقل که نگاه کنیم جابه‌جا کردن بسته‌های مکعبی و بالا و پایین کردن آن‌ها با لیفتراک موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. وقتی شما علوفه‌ها را به صورت استوانه‌ای به عبارتی،با حجم بالا خرید و فروش می‌کنید به نفع شماست. زیرا برای مزرعه‌دار بهتر است که زودتر بسته‌ها از انبار خارج شود.

 

چاپر ها یا قرمه کن ها

کلیه علوفه قابل مصرف برای دام را محصولات علوفه‌ای می‌گوییم. عمل تبخیر اتفاقی است که باید در سیلو بیافتد، پس رطوبت در هنگام سیلو کردن 50 تا 60 درصد باید باشد،امکان خروج هوا آسان تر است و تخمیر هوازی بهتر صورت می‌گیرد، اگر طول قطعات کوچکتر باشد سرعت دوران استوانه‌های برش بیشتر می‌شود. هر چه قدر تعداد تیغه‌های روی برش بیشتر باشدقطعات ریز‌تر می‌گردند.

دستگاه چاپر بیشتر برای خردکردن ساقه و برگ ذرت علوفه‌ای کاربرد دارد. در این دستگاه ارتفاع برش، طول قطعات درو، شدت برش قابل تنظیم است. ارتفاع برش با بالا و پایین بردن تایر ها و دماغه ها انجام می‌شود. طول قطعات محصول درو شده، با تنظیم حرکت استوانه‌های برش و هادی و تعداد تیغه‌های روی استوانه انجام می‌شود. سرعت حرکت دستگاه، متناسب با کم‌پشتی و پرپشتی محصول و نیز پستی و بلندی زمین انجام می‌شود.

 

کمباین

غلات یکی از قدیمی ترین محصولات کشاورزی است که تقریباً در تمام وعده‌های ایرانی‌ها یافت می‌شود و همواره با برنج در رقابت است. در برداشت غلات نسبت به علوفه مشکلات بیشتری وجود دارد، علوفه را بعد از برداشت می‌توان از روی زمین جمع کرد ولی غلات را نه!

زمان برداشت غلات بسیار مهم است، اگر زود برداشت شود سبز و نارس است و اگر دیر این اتفاق بیافتد دانه‌ها ریخته و یا آفت و به آن حمله می‌کند.

عملیات برداشت تا تهیه نان:

 1. درو
 2. کوبیدن
 3. جدا کردن کاه از دانه
 4. دادن دانه به آسیاب
 5. آرد
 6. نان

امروزه این عملیات طی 4 عمل انجام می‌شود. به وسیله‌ای که کارهای برش دادن، کوبیدن، جداسازی و تمیز کردن را به صورت موازی انجام می‌دهد، کمباین می‌گویند.

کمباین ها از نظر تأمین توان به دو گروه تقسیم می‌شوند:

 1. دنباله بند
 2. خودگردان
 • کمباین های دنباله بند توسط مالبند به دنبال تراکتور کشیده می‌شود و دارای دو نوع است. یکی از انواع کمباین ها دارای موتور بوده و به نام کمباین دنباله بند موتوری و نوع دیگر که برای به کار انداختن و کشیدن آن، از تراکتور استفاده می‌شود.
 • کمباین‌های خودگردان بر حسب نوع انباشته کردن گندم، شامل دو نوع کیسه‌‌ای انباره‌ای است.کمباین کیسه‌ای مخزنی برای انباشتن بذر نداشته و از مجرایی به گونی متصل می‌شود. کمباین انباره‌ای مخزنی با ظرفیت 1.7 تا 4 تن داشته که پس از پر شدن، مخزن را در تریلی تخلیه می‌کند.

کمباین کیسه‌ای و یا انباره‌ای می‌تواندبرحسب موقعیت مکان کار،تپه‌ای و یا دشتی باشد. نوع تپه‌ای در نواحی دیم و شیب دار استفاده می‌شود. اتاق کمباین افقی بوده و فقط دروگر موازی یا متمایل سطح زمین می‌شود. از نوع دشتی برای زمین های صاف یا مزارع آبی استفاده می‌شود.

امروزه کمباین ها تا 24 نوع محصول برداشت می‌کنند. ولی در ایران بیشتر برای برداشت ذرت شیرین، سورگوم باقالی، بذر یونجه، برنج و… از کمباین استفاده می‌کنند که برای هر مورد نیاز به تعویض قطعات در دستگاه کمباین می‌باشد.

سرعت پیشروی کمباین بستگی به شرایط محصول داشته، یعنی اگر محصول پرپشت باشد، سرعت زیاد می‌شود و همین طور برعکس. ضمناً برای اراضی مسطح، سرعت بالا و در اراضی شیب‌دار سرعت پایین است. سرعت کمباین  به طور متداول 3.5 تا 4 کیلومتر در ساعت است. سرعت دورانی چرخ و فلک 25 درصد بیشتر از سرعت پیشروی کمباین می‌باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید