تراکتور رومانی

آشنایی با پرفروش ترین تراکتورهای رومانی و دلیل محبوبیت این نوع تراکتور

album-art

00:00

تراکتورها یکی از مهمترین ماشین آلات صنعتی محسوب می‌شوند که کاربردهای زیادی برای فعالان بخش‌های کشاورزی و دامپروری دارد. ورود این ماشین آلات به صنعت کشاورزی سبب ایجاد تحولی بزرگ شد. یکی از اولین نمونه‌های وارد شده به ایران تراکتور رومانی است. این تراکتور به علت استقامت و قدرت بالا طرفداران بسیار زیادی دارد. تراکتور یونیورسال رومانی سال‌ها است که به حیات خود در ایران ادامه می‌دهد و همچنان نمونه‌های قدیمی این دستگاه در حال فعالیت و حتی خرید و فروش است.

اولین تراکتور رومانی چطور تولید شد؟

اولین تراکتور یونیورسال رومانی در سال ۱۹۴۶ و در شهر برازوف ساخته شد. کارخانه یونیورسال در ابتدا تحت نظارت مجموعه فیات شروع به کار کرد. برخی از نمونه‌های اولیه ساخته شده در این کارخانه به کشورهای مطرح صنعتی مثل آمریکا ارسال شد.

به دلیل کیفیت بالای دستگاه، به سرعت تراکتورهای یونیورسال رومانی در بین کشاورزان کشورهای گوناگون محبوب شد. نام اصلی این کارخانه Universal Tractorul Brasov است که آن را به اختصار با حروف UTB  نمایش می‌دهند.

پس از جنگ جهانی دوم حجم تولیدات این کارخانه بسیار بیشتر شد. پس از مدتی به با استفاده از پتانسیل‌های فنی و اعتبار شرکت فیات، توانست بخش زیادی از بازارهای ماشین آلات کشاورزی و تراکتورهای جهان را در اختیار بگیرد. نام این شرکت در سال ۲۰۰۰ تغییر یافت و از عنوان Tractorul UTB S.A برای معرفی خود استفاده کرد.

اولین تراکتور رومانی در ایران

در دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی محمدرضا پهلوی روابط نزدیکی با رییس جمهور کشور رومانی داشت و به همین دلیل توانست اولین تراکتورهای برند یونیورسال رومانی را وارد ایران کند. همچنین مهندسین اهل رومانی نقش زیادی در آموزش تیم‌های فنی کارخانه تراکتورسازی تبریز و طراحی خط تولید و مونتاژ داشتند.

اولین بار در سال ۱۳۴۵ تراکتور‌های رومانی وارد بازار ایران شد و در اختیار کشاورزان برتر آن دوره قرار گرفت. پس از مدت کوتاهی این تراکتورها طرفداران بسیار زیادی پیدا کردند و به همین دلیل، واردات تراکتور رومانی بیشتر شد. در نهایت در سال ۱۳۵۳، کارخانه تراکتورسازی تبریز تاسیس شد تا مونتاژ تراکتورهای خارجی انجام شود. بدین ترتیب بخش زیادی از نیاز کشور توسط تراکتور‌های مونتاژی تامین شد و به مرور واردات تراکتور رومانی به ایران کاهش یافت.

در حال حاضر مدل‌های بسیار قدیمی تراکتور رومانی در کشور فعال است. برخی این دستگاه‌ها نزدیک به ۵۰ سال عمر دارند. با گشت و گذاری در وب‌سایت‌ها و بازارهای خرید و فروش ماشین آلات کشاورزی، می‌توان تراکتورهای رومانی با مدل ۶۰ تا ۶۵ را مشاهده کرد. قدرت و استقامت تراکتورهای رومانی در جهان زبان‌زد است. به همین این دلیل دستگاه‌ها می‌توانند سال‌های سال به فعالیت ادامه دهند.

انواع محبوب تراکتور یونیورسال رومانی

در حال حاضر انواع بسیار مختلفی از تراکتور رومانی تولید می‌شود که قابلیت‌ها و قدرت‌های متنوعی دارند. طبق بررسی‌های انجام شده کارخانه یونیورسال رومانی بیش از ۴۰ نوع تراکتور تا امروز تولید کرده است. برخی از محبوب‌ترین مدل‌های ساخته شده عبارتند از:

 •         مدل ۲۶۰ – ۲۶ اسب
 •         مدل ۳۰۰ – ۲۷ اسب
 •         مدل ۳۱۰ – ۳۱ اسب
 •         مدل ۳۴۰ – ۳۳ اسب
 •         مدل ۳۵۰ – ۳۵ اسب
 •         مدل ۳۵ – ۴۲ اسب
 •         مدل ۳۶۰ – ۲۸ اسب
 •         مدل ۴۴۵ – ۴۵ اسب
 •         مدل ۴۵۳ – ۴۵ اسب
 •         مدل ۴۶۰ – ۴۶ اسب
 •         مدل ۴۸۳ – ۴۸ اسب
 •         مدل ۵۱۰ – ۴۷ اسب
 •         مدل ۵۳۰ – ۵۳ اسب

مدل‌های مختلف تفاوت‌هایی از نظر تعداد سیلندر، وزن، سال ساخت، قدرت اسب بخار، ظرفیت، ابعاد لاستیک جلو و عقب، ولتاژ باتری و برخی ویژگی‌های دیگر دارند. معمولا مدل‌های قدیمی این تراکتورها نارنجی‌رنگ هستند.

جمع‌بندی

با گذشت سال‌ها از تاسیس و فعالیت کارخانه یونیورسال اما همچنان تراکتور رومانی یکی از محبوب‌ترین تجهیزات کشاورزی در بین فعالان این صنعت است. امروزه کارخانه‌های زیادی اقدام به ساخت تراکتور کرده‌اند اما همچنان تراکتور یونیورسال رومانی در سراسر جهان مشتریان خاص خود را دارد. قدرت، ثبات، سهولت استفاده و البته عمر طولانی از مهمترین خصوصیات تراکتور رومانی است. در ایران نیز مدل‌ها و انواع مختلف این تراکتور در نقاط گوناگونی یافت می‌شود که به خوبی از پس فعالیت‌های کشاورزی برمی‌آیند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sisaalco/domains/sisaal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sisaalco/domains/sisaal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373