تراکتور

چرخ بلبرینگ تراکتور

چرخ بلبرینگ تراکتور چیست؟

چرخ بلبرینگ تراکتور، مجموعه‌ای از توپ‌ها، ساچمه‌ها یا گوی­‌های فولادی است که توسط یک حلقه فلزی به نام کیج نگهداری می‌شوند. آن‌ها همزمان با بالا بردن سرعت چرخش چرخ، اصطکاک کمتری را نیز ایجاد می‌کنند.

در یک تراکتور، این قطعات بر یک محور فلزی سوار شده و محکم در داخل محفظه توخالی استوانه‌ای که در مرکز چرخ است قرار می‌گیرد. به این قطعات، یاتاقان توپی هم گفته می­‌شود؛ که نوعی از چرخ‌ های گروه یاتاقان‌ها هستند و در ابزارهای مختلف، کاربرد وسیعی دارند. بلبرینگ ها در انواع  چرخ های مورد استفاده در صنعت، از چرخش سی.دی‌های رایانه تا اسکیت‌ها، موتورها، خودروها، صنایع کشاورزی و صنایع سنگین وجود دارند. هر چیزی که می‌چرخد به این گروه از فلزهای کوچک کره‌ای شکل ساچمه‌­ای یا استوانه‌ای شکل که در اطراف یک حلقه دایره‌ای شکل قرار می‌گیرند، نیاز دارند. نوعی از چرخ بلبرینگ، رولبرینگ است. البته رولبرینگ  حالت غلتکی دارد و می‌تواند فشار بیشتری را تحمل نماید.

 

نحوه کارکرد چرخ بلبرینگ

طرز کار چرخ بلبرینگ به اینصورت است که، فشار از لایه بیرونی به یاتاقان‌ها یا گوی­‌های فلزی منتقل می‌گردد و از طریق این گوی‌های فلزی، فشار به لایه داخلی هم منتقل می‌­شود. چون این گوی‌ها به شکل کروی‌ هستند، نقطه تماس آن‌ها با لایه‌های داخلی و خارجی بسیار کوچک است و در نتیجه قادر خواهند بود که بسیار نرم حرکت کنند. با توجه به اینکه محل تماس آن‌ها کوچک است، اگر فشار بیش از اندازه­ به این گوی­‌ها یا ساچمه‌ها وارد شود، باعث می­‌شود که آن‌ها  تغییرشکل داده یا خرد گردند.

 

مزایای استفاده از چرخ بلبرینگ

کار اصلی بلبرینگ آسان‌سازی چرخش یا چرخیدن روان هر نوع چرخ است. علاوه بر آن اصطکاک بین دو سطح لغزنده را هم کاهش می­‌دهد. این کار باعث می‌شود که صدای چرخش و غلتیدن چرخ‌ ها نیز کمتر شود. می‌توان گفت که استفاده از چرخ بلبرینگ باعث نرم شدن چرخش، و همچنین باعث، بالا رفتن سرعت چرخش چرخ می‌شود.

 

علائم خرابی چرخ بلبرینگ

ایجاد شدن لرزش در چرخ و تولید سر و صدا از علائم اصلی خرابی در چرخ است. زنگ‌زدگی، ساییده شدن، روانکاری نادرست و آب‌بندی ناقص از دیگر مشکلاتی است که چرخ بلبرینگ با آن مواجه می‌­شود. مکانیک متخصص قادر است، مشکلات و خرابی در آن‌ها را تشخیص دهد. در برخی موارد نیز، فشار بیش از حد باعث خرد شدن آن‌ها می‌گردد. جهت حفظ و نگهداری بهتر چرخ بلبرینگ بایستی آن‌ها را در فواصل منظم روغنکاری کرد و از روغن معدنی و یا گریس برای روانکاری آن استفاده کرد.

 

کاربرد چرخ بلبرینگ

بلبرینگ ها نقش مهمی در صنایعی که با چرخ سر و کار دارند، ایفا می­‌کنند. در تمامی صنایع هرجا که به اصطلاح چرخی بچرخد نیاز به آن‌ها وجود دارد. چرخ های مورد استفاده در صنایع مختلف از صنعت دیجیتال مثل دستگاه چرخاننده سی.دی‌های رایانه‌ه­ای، تا در  صنایع کشاورزی و صنایع سنگین مثل انواع موتورها، خودروها، و ماشین آلات کشاورزی مثل تراکتور ها کاربرد دارند. کاربرد  چرخ بلبرینگ در تراکتور ها بسیار زیاد است، آن‌ها در داخل چرخ های تراکتور، در یک شکاف ویژه که کیج cage نامیده می‌شود، به کار می­‌روند. در حالیکه وسیله نقلیه در حال کار است، یاتاقان‌ها در اطراف این کیج‌ها حرکت می‌کنند و بار یا فشار را در طول عملیات به طور مساوی در خودرو  توزیع می‌نمایند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید