تراکتور

کشاورزی سنتی! یا کشاورزی مدرن!

کشاورزی را می‌توان چرخه تولید انواع مواد غذایی، پوشاک و یا تولید علوفه نامید؛ که به رفع نیازهای اساسی انسان منجر می‌شود. این یک تعریف شناخته شده از کشاورزی محسوب می‌شود. تعریف کشاورزی بدین معنی در هر دو قالب کشاورزی سنتی و مدرن جای می‌گیرد.

کشاورزی سنتی و مدرن همواره به عنوان یکی از چالش‌ها و تنگناهای صنعت کشاورزی، در ایجاد و تولید محصولات کشاورزی با کیفیت محسوب می‌شده. اگرچه با وجود تحولات صنعت کشاورزی هنوز هم این چالش‌ها و تنگناهای صنعت کشاورزی رفع نشد. بنابراین می‌توان گفت که ابهامات صنعت کشاورزی در ایران در صورت عدم تطبیق با استانداردهای جهانی و لزوم استفاده از مکانیزاسیون و نیز ماشین آلات مختلف نه تنها رفع نخواهد شد بلکه موجب آسیب‌های جبران‌ناپذیری به این صنعت دیرپا و با سابقه خواهد شد.

تعریف کشاورزی بسیار کلی بوده که در بطن خود می‌تواند حاوی پیام‌هایی برای بهبود و نیز ارتقا و انعطاف بیشتر در این زمینه باشد. به این معنی که می‌توان شاهد روند پیشرفت صنعت کشاورزی و دیجیتالیزه شدن یا مکانیزه شدن آن بود.

در این شرایط البته می‌توان به تعریف کشاورزی موارد دیگری را نیز اضافه نمود. وجود ماشین آلات کشاورزی مختلف یکی از ضروریات دستیابی به نو‌خواهی و تحولات صنعت کشاورزی  می‌باشد. افزایش امکانات و تسهیلات مورد نیاز برای خرید انواع ماشین آلات کشاورزی و ارتقاء سطح کیفی آموزش کشاورزان به روش‌های نوین می‌تواند در هر دو شاخه کشاورزی سنتی و مدرن موثر واقع گردد.

 

آبیاری قطره‌ای

آبیاری قطره‌ای از جمله روش‌های نوین آبیاری اراضی کشاورزی و زراعی می‌باشد که بر خلاف رویه معمول یا سنتی آن که با کاهش بهره‌وری مواجه بود می‌تواند مقیاس وسیع‌تری از آبیاری را در نظر بگیرد. برای رقابت در عرصه کشاورزی لازم است تا با تحولات صنعت کشاورزی همراه بود.

امروزه شیوه‌های مختلف آبیاری قطره‌ای از قبیل آبیاری بارانی و هوشمند موجب شده است تا سطح وسیعی از مزارع یا حتی باغ‌ها و تاکستان‌ها به روش شبکه‌ای و توزیعی هوشمند آبرسانی شده و به افزایش سطح درآمدزایی در اقتصاد کشاورزی منجر شود. در کشور ما لزوم رعایت حفظ منابع آب به یک ضرورت تبدیل شده است. آبیاری قطره‌ای از جمله روش‌های استفاده بهینه از این منابع می‌باشد.

این روش‌ها را می‌توان یکی از روش‌های بهینه‌سازی و اصلاح تعریف کشاورزی عنوان کرد. از جمله روش‌های پرکاربرد آبیاری قطره‌ای می‌توان به آبیاری زیر بستری، آبیاری فواره‌ای و همچنین آبیاری اسپری اشاره کرد. حفظ منابع آبی یکی از مهمترین نتایجی است که هر دو روش کشاورزی سنتی و مدرن بر آن تأکید کرده اند. به نظر می‌رسد غیر از مشکلات عدم بهره‌وری از ماشین آلات کشاورزی یا ادوات مورد نیاز می‌توان با بهره‌گیری از این روش چالش‌ها و تنگناهای صنعت کشاورزی را تعدیل نموده یا به بخش عظیمی از آن پایان داد.

 

ابزارهای مورد استفاده در آبیاری قطره‌ای

به طور معمول این ابزارها شامل یک منبع آب، فیلتر نوری، ایستگاه پمپاژ، لوله اصلی، لوله آبرسان، لوله‌های فرعی، قطره چکان، انواع شیرهای شستشو، دبی سنج، صافی، شیر تخلیه هوا، فشار شکن  و لوله‌های لترال می‌باشد. این وسیله نیز همزمان با تحولات صنعت کشاورزی تغییر کرده و به تعبیری روزآمد شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید