چگونه با انتخاب درست لاستیک، عمر مفید تراکتور را افزایش دهیم؟

چگونه با انتخاب درست لاستیک، عمر مفید تراکتور را افزایش دهیم؟

همان طور که می‌دانید تراکتور‌ها از ماشین آلات ضروری برای انجام عملیات کشاورزی هستند. یکی از معیارهایی که به عملکرد بهتر و ایمنی بیشتر هنگام کار با تراکتور کمک می‌کند، انتخاب تایرهای مناسب برای خودرو است. بنابراین انتخاب درست لاستیک‌ها می‌تواند به افزایش کیفیت کار با تراکتور و همچنین عمر مفید آن کمک کند. علاوه بر انتخاب درست، نگهداری از لاستیک‌ها پس از خریداری، برای به حداکثر رساندن عمر مفید لاستیک بسیار مهم است. در ادامه مقاله به شما معیارهایی پیشنهاد می‌شود که می‌توانید با کمک آن‌ها بهترین انتخاب را در خرید لاستیک تراکتور داشته باشید. هم‌چنین راهکارهایی برای نگهداری از آن‌ها در اختیار شما قرار گرفته است. 

معیارهای انتخاب لاستیک تراکتور 

معیارهای گوناگونی برای انتخاب یک لاستیک باکیفیت جهت افزایش طول عمر تراکتور وجود دارد که شما باید آن‌ها را هنگام خرید از فروشگاه قطعات تراکتور در نظر بگیرید. بر همین اساس معیارهای انتخاب یک لاستیک مناسب برای تراکتور به ترتیب زیر هستند:

معیارهای انتخاب لاستیک تراکتور 

1. اندازه و رتبه بار 

برای هر تراکتور با مشخصات مخصوص به خود یک تایر در نظر گرفته شده است. یعنی اندازه تایر باید با مشخصات تراکتور همخوانی داشته باشد. هم‌چنین باید هنگام انتخاب آن ظرفیت بار را در نظر داشت. این کار باعث می‏شود تا از عملکرد ایمن در شرایط مختلف خاک اطمینان حاصل شود.

2. نوع تایر

پیش از خرید لاستیک باید با انواع آن آشنا شوید. برای تراکتور انواع مختلف لاستیک عبارت است از: 

  • بایاس پلی 
  • شعاعی 
  • چند زاویه 

از بین این لاستیک‌ها، بایاس پلی دیواره جانبی محکم‌تری دارند و به همین دلیل دارای دوام بیشتری نیز هستند‌. این در حالی است که شعاعی‌ها با کشش و بازده سوخت بهتر خود شناخته می‌شوند. لاستیک‌های چند زاویه‌ای نیز ترکیبی از ویژگی‌های این دو لاستیک را دارند. 

3. الگوی آج

الگوی آج در تایر تراکتور به شرایط خاکی آن لاستیک بستگی دارد تا بتواند کشش را به حداکثر برساند و لغزش را کم کند. بنابراین باید بدانید که برای خاک نرم از آج‌های عمیق استفاده می‌کنند و آج‌های کم‌عمق مناسب خاک‌های سخت هستند. با استفاده درست از آج‌ها عمر مفید تراکتور نیز افزایش خواهد یافت. 

4. مقاومت در برابر سایش

یکی از عامل‌های حیاتی در تعیین طول عمر لاستیک، سایش تایر است. برای آنکه بتوانید حداکثر استفاده را از تایر خود داشته باشید، باید یک تایر با درجه مقاومت در برابر سایش بالا را انتخاب کنید.

چگونه می‌توان از لاستیک تراکتور نگهداری کرد؟

چگونه می‌توان از لاستیک تراکتور نگهداری کرد؟

لاستیک‌ها از عواملی هستند که به طور مستقیم بر حرکت و عملکرد تراکتور تاثیر دارند. بنابراین در صورت استفاده و نگهداری صحیح از آن‌ها می‌توان طول عمرشان را افزایش داد. شما به عنوان یک کشاورز تنها با رعایت چند نکته می‌توانید طول عمر لاستیک و سپس تراکتور خود را افزایش دهید. این نکات ایمنی که می‌توانند به شما کمک کنند عبارتند از:

1. از فشار بیش از حد به تایر جلوگیری کنید

فشار بیش از حد از عواملی است که عمر تایرها را کاهش می‌دهد. در واقع اگر فشار داخلی لاستیک تراکتور بیشتر یا کمتر از حد مجاز باشد، تنش و تغییر شکل را در تایرها ایجاد می‌کند. هم‌چنین باعث ایجاد اصطکاک زیادی بین لاستیک و زمین شود. این خود می‌تواند رانندگی را ناایمن کند. به این نکته توجه داشته باشید که فشار استاندارد لاستیک در زمستان و تابستان با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال باید در تابستان ۵ آلی ۷ درصد فشار تایرها را نسبت به زمستان کاهش داد؛ زیرا همان طور که می‌دانید تابستان هوا گرم است. با گرم شدن هوا گاز درون لاستیک‌ها نیز گرم‌ خواهد شد که این باعث افزایش حجم آن‌ها و بالا رفتن فشارشان می‌شود. با این حال در زمستان می‌توان از فشار بیشتری برای لاستیک استفاده کرد.

2. رانندگی صحیح داشته باشید 

رانندگی صحیح از روش‌های نگهداری لاستیک‌های تراکتور است. منظور از رانندگی صحیح این است که باشتاب شروع به حرکت نکنید، از گرفتن ترمز ناگهانی بپرهیزید و هم‌چنین از چرخش‌های تیز اجتناب کنید. انجام این کارها موجب خواهند شد که لاستیک‌ها به سرعت سایش پیدا کنند و ضمن فرسودگی زودهنگام، مهره‌ها را نیز از بین ببرند. بنابراین اگر می‌خواهید طول عمر مفید تراکتور خود را افزایش دهید باید موارد مربوط به رانندگی صحیح را به درستی رعایت کنید.

3. از سرعت زیاد اجتناب کنید 

رانندگی با سرعت بالا باعث می‌شود در صورت وجود موانع به طور ناگهانی دچار پرش شوید. این موضوع با برش و ایجاد انحنا در لاستیک تراکتور ارتباط مستقیم دارد و طول عمر آن را کم می‌کند. به علاوه رانندگی با سرعت زیاد در طولانی مدت دمای لاستیک را نیز افزایش می دهد. این امر موجب بروز مشکلات جدی می‌گردد. از آن‌ جایی که تعویض لاستیک تراکتور هزینه زیادی بر کشاورز تحمیل می کند باید با نگهداری و مراقبت، عمر لاستیک‌ها را افزایش داد. بنابراین به این نکات به ویژه در فصل تابستان توجه زیادی داشته باشید. 

روش‌های جلوگیری از خرابی لاستیک تراکتور 

روش‌های جلوگیری از خرابی لاستیک تراکتور 

پس از آنکه یک لاستیک مناسب را برای تراکتور خود انتخاب کردید باید از آن نگهداری کنید تا افزایش طول عمر این لاستیک منجر به افزایش طول عمر تراکتور نیز شود. اما به جز روش‌های نگهداری یک سری راهکار موثر برای محافظت از اداوت و تجهیزات کشاورزی وجود دارد که هزینه کمتری نسبت به تعمیرات خواهند داشت. این روش‌ها به‌ترتیب زیر هستند:

1. باد لاستیک‌ها را چک کنید 

بررسی باد لاستیک‌های تراکتور به صورت چند روز یک بار توصیه می‌شود. حتی اگر می‌خواهید حساسیت بیشتری در این زمینه به خرج دهید، امکان چک کردن روزانه آن نیز وجود دارد. دیگر توصیه به کشاورزان این است که پیش از استفاده ماشین‌آلات مهارت لازم برای رانندگی با آن را کسب کنید. زیرا که برخی از رانندگان به‌دلیل نداشتن مهرت کافی اقدام به ایجاد فشار گاز بالا، سرعت غیر مجاز، چرخاندن و کشیدن بیش از حد و … می کنند. این عوامل باعث تخریب و تغییر لاشه لاستیک می‌شود. 

2. جلوگیری از استفاده مواد خورنده

گاهی اوقات برخی از کشاورزان به منظور جلوگیری از سایش لاستیک‌های تراکتور موادی را به‌کار می‌برند. اما توجه کنید که به هیچ عنوان نباید از مواد قلیایی، اسید اولئیک و دیگر مواد این چنینی استفاده کنید. زیرا احتمال خوردگی لاستیک را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. 

3. لاستیک باید از اشعه نور خورشید محافظت شود

تصور می‌شود که مقاومت لاستیک‌های تراکتور بسیار زیاد است؛ اما هنگامی که در دراز مدت در برخورد با اشعه‌های نور خورشید قرار بگیرند، از مقاومت آن‌ها کاسته و احتمال بروز فرسودگی و پوسیدگی در آن نیز بیشتر می‌شود. بنابراین به شما پیشنهاد می‌گردد که بعد از اتمام کار، تراکتور را در سایه پارک کنید. به این ترتیب از تخریب زودهنگام لاستیک‌ها جلوگیری خواهد شد. 

 جمع بندی

تراکتور یکی از ماشین‌آلات مهم در کشاورزی است و یکی از دغدغه‌های مهم آن‌ها افزایش طول عمر مفید ایم تراکتور است. یکی از راهکارهای افزایش طول عمر مفید تراکتور، انتخاب و نگهداری از لاستیک‌ها است. اگر با درنظر گرفتن معیارها یک خرید معقول را انجام دهید و سپس به‌درستی از لاستیک‌ها نگهداری کنید، ضمن کاهش هزینه‌ها برای خرید لاستیک طول عمر مفید تراکتور خود را افزایش داده‌‌اید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید