مهم‌ترین دلایل و علائم سوختن واشر سرسیلندر تراکتور

مهم‌ترین دلایل و علائم سوختن واشر سرسیلندر تراکتور

واشر سر سیلندر تجهیز ساده و در عین حال بسیار مهم در موتور وسایل نقلیه مختلف از جمله تراکتور به حساب می‌آید. همان طور که می‌دانید بلوک یا بدنه اصلی و سر سیلندر به صورت مجزا از یکدیگر طراحی و ساخته می‌شوند. در محل اتصال این دو قطعه باید فرآیند آب‌بندی به دقت انجام شود. به طوری که مجرای ورودی آب و روغن کاملا از یکدیگر تفکیک شوند و همچنین اجازه نفوذ مایعات به درون سیلندر وجود نداشته باشد. برای این منظور از واشر سرسیلندر استفاده می‌شود. واشر سر سیلندر از جمله تجهیزاتی است که معمولا تحت شرایط خاصی دچار آسیب می‌شوند. در ادامه قصد داریم علائم و دلایل سوختن واشر سرسیلندر تراکتور را با هم بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

دلایل اصلی سوختن واشر سرسیلندر تراکتور

سه دلیل اصلی وجود دارد که ممکن است باعث خرابی و سوختن واشر سرسیلندر تراکتور شوند. این سه دلیل عبارت‌اند از:

1. افزایش دمای بیش از حد موتور تراکتور

اصلی‌ترین و رایج‌ترین عامل خرابی واشر سرسیلندر که موجب سوختن آن نیز می‌شود، افزایش بیش از حد دمای موتور تراکتور است. حتی اگر از باکیفیت‌ترین واشر سرسیلندر نیز استفاده کنید، آستانه تحمل مشخص و محدودی در برابر دما خواهند داشت. دلایل مختلفی وجود دارند که ممکن است دمای عملیاتی موتور را تا حدی زیادی بالا ببرند. در چنین شرایطی واشر سرسیلندر نیز در معرض آسیب جدی قرار می‌گیرد و احتمال سوختن آن افزایش می‌یابد.

2. تمیز نبودن محل نصب واشر سرسیلندر

دو عامل دیگر نیز وجود دارند که باعث خرابی واشر سیلندر می‌شوند. هر چند این دو عامل باعث سوختن واشر سرسیلندر نمی‌شوند ولی در عمل کارایی آن را به طور کامل مختل می‌کنند. یکی از این دو عامل تمیز نبودن محل نصب واشر است. معمولا در مواقعی که از سیلندر کار کرده استفاده می‌شود، این مشکل بروز می‌کند. در این شرایط معمولا واشر به خوبی در جای خود قرار نمی‌گیرد و احتمال آسیب رسیدن به آن افزایش می‌یابد.

دلایل اصلی سوختن واشر سرسیلندر تراکتور

3. تاب برداشتن سرسیلندر

تاب برداشتن سرسیلندر عامل دیگری است که می‌تواند واشر سرسیلندر را نیز دچار مشکل کند. البته تاب برداشتن سیلندر به هیچ عنوان امری مرسوم و رایج نیست. خیلی باید بدشانس باشید که این مشکل در تراکتور شما به وجود بیاید و باعث خرابی سرسیلندر و واشر آن شود. در این شرایط معمولا باید هزینه زیادی برای تعمیر بپردازید.

علائم خرابی واشر سرسیلندر تراکتور

سوال دیگری که لازم است به آن پاسخ دهیم، این است که چگونه متوجه شویم واشر سر سیلندر تراکتور دچار سوختگی شده است؟ نشانه‌های مختلفی برای این منظور وجود دارند که برخی از آن‌ها را شما به عنوان راننده تراکتور به راحتی می‌توانید متوجه شوید. این نشانه‌های عبارت‌اند از:

1. مشاهده آب یا روغن روی بدنه موتور

اشاره کردیم که وظیفه اصلی واشر سرسیلندر، آب‌بندی موتور و جلوگیری از نشت آب و روغن است. در چنین شرایطی بدیهی است که اگر به هر دلیلی آب یا روغن روی بدنه موتور مشاهده کنید، باید نسبت به سوختگی واشر سرسیلندر شک کنید.

2. کاهش توان موتور

سوختن واشر سرسیلندر باعث می‌شود که آب و روغن به درون بلوکه سیلندر نفوذ کند. به این ترتیب عملا راندمان احتراق موتور کاهش می‌یابد. این موضوع خیلی زود خود را در افت توان موتور نشان می‌دهد. البته کاهش توان موتور می‌تواند نشانه مشکلات مختلفی در موتور تراکتور باشد و سوختن واشر سرسیلندر تنها یکی از آن‌هاست.

3. تغییر رنگ آب و روغن

اشاره کردیم که یکی از وظایف واشر سرسیلندر جلوگیری از ترکیب آب و روغن درون موتور است. اگر در جریان بازرسی موتور مشاهده کردید که روغن یا آب دچار تغییر رنگ شده‌اند، نشانه آن است که واشر سرسیلندر وظیفه خود را به خوبی انجام نداده و در نتیجه به احتمال زیاد سوخته است.

سوختن واشر سرسیلندر تراکتور

4. خارج شدن دود سفید یا آبی از اگزوز تراکتور

مشاهده دود خارج شده از اگزوز تراکتور یکی از نشانه‌های مهمی است که برای تشخیص سوختگی واشر سرسیلندر پیش روی شماست. اگر دود سفید از اگزوز خارج می‌شود، نشان دهنده آن است که آب به درون محفظه سیلندر راه پیدا کرده است. ولی در صورت مشاهده دود آبی، باید توجه داشته باشید که روغن به درون محفظه نفوذ کرده است. در هر دو حالت واشر سر سیلندر وظیفه خود را به درستی انجام نداده و احتمالا دچار سوختگی شده است.

5. کاهش زودهنگام آب و روغن موتور

اگر میزان آب و روغن موجود در محفظه‌های موتور زودتر از موعد کاهش پیدا کند، به معنی آن است که در جایی از موتور نشتی اتفاق می‌افتد. یکی از جاهایی که باعث نشتی آب و روغن می‌شود، واشر سرسیلندر است. اگر واشر سرسیلندر دچار سوختگی شود، حتما سطح آب و روغن تراکتور خیلی زودتر پایین می‌آید.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا علائم و دلایل سوختن واشر سرسیلندر تراکتور را بررسی کنیم. واشر سرسیلندر از جمله تجهیزاتی نیست که نحوه رانندگی شما در خرابی آن تاثیر مستقیم داشته باشد. توصیه می‌کنیم که حتما علائم خرابی این تجهیز را به خاطر بسپارید تا در صورت مشاهده آن‌ها بلافاصله نسبت به تعمیر و تعویض واشر سرسیلندر اقدام کنید. در غیر این صورت خرابی این تجهیز می‌تواند خسارت‌های بیشتری را به موتور تراکتور وارد کند و در نتیجه هزینه‌های سنگینی را روی دست شما باقی بگذارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید