آشنایی با مهمترین لوازم یدکی تراکتور

آشنایی با مهمترین لوازم یدکی تراکتور

امروزه وجود ماشین آلات کشاورزی این امکان را فراهم آورده تا کارها به آسانی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود. از کاربردی‌ترین ماشین آلات کشاورزی، تراکتور است که به دلیل استفاده مداوم، به تعویض قطعات مصرفی و لوازم یدکی مانند کاسه نمد، صفحه کلاچ، پمپ هیدرولیک و … نیاز دارد. با توجه به این امر باید اطلاعات کافی از مهم‌ترین لوازم یدکی تراکتور داشت که در این مقاله تمامی این لوازم را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اصلی‌ترین لوازم یدکی تراکتور

تراکتور دارای لوازم یدکی و قطعات مختلفی است که با توجه به استفاده مکرر بسیاری از آن‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند و به همین دلیل نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. از مهم‌ترین قطعات یدکی تراکتور می‌توان به کاسه نمد، شمع آب، پمپ هیدرولیک، سوپاپ‌ها، سرسیلندر، شمع روغن و سیلندر اشاره کرد.

اصلی‌ترین لوازم یدکی تراکتور

پمپ هیدرولیک فرمان

پمپ هیدرولیک از مهم‌ترین قطعات تراکتور بوده که نقش بسیار مهمی در عملکرد این ماشین به همراه دارد. این قطعه روغن هیدرولیک را برای حرکت راحت فرمان در سیستم هیدرولیک تراکتور تزریق می‌کند. در صورتی پمپ هیدرولیک آسیب ببیند امکان حرکت دادن چرخ‌های تراکتور برای راننده فراهم نخواهد بود به همین دلیل این قطعه نقش کلیدی در تراکتور ایفا می‌کند.

دیسک کلاچ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور

دیسک یا صفحه کلاچ از مهمترین قطعات یدکی تراکتور است زیرا بدون صفحه کلاچ امکان تعویض دنده در تراکتور فراهم نبوده و به همین دلیل این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. صفحه کلاچ از قطعات مصرفی تراکتور بوده که پس از مدت زمانی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

دیسک کلاچ تراکتور

شمع آب و روغن

در هر وسیله نقلیه‌ای شمع‌ها از مهم‌ترین قطعات هستند زیرا وظیفه دارند تا سوخت درون سیلندرهای موتور تراکتور را مشتعل کنند. در صورتی این قطع خراب شود، تراکتور به درستی کار نمی‌کند. این قطعات از قطعات مصرفی تراکتور هستند که پس از مدت زمانی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

دسته دنده تراکتور کشاورزی

از دیگر لوازم یدکی تراکتور که به دلیل استفاده مداوم دچار خرابی می‌شود، دسته دنده است زیرا تعویض مکرر دنده باعث ایجاد خرابی آن می‌شود. دسته دنده از مهم‌ترین لوازم یدکی تراکتور بوده که باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

باک گازوئیل تراکتور

همان‌طور که می‌دانید موتور تراکتور با استفاده از سوخت گازوئیل کار می‌کند و به همین دلیل باک مخصوصی برای این سوخت در نظر گرفته شده است. در صورتی که این قطعه از تراکتور دچار خرابی یا نشتی شود، سوخت رسانی به موتور تراکتور به درستی انجام نمی‌شود و کشاورزان نمی‌توانند از تراکتور به درستی استفاده کنند. در صورتی که باک تراکتور دچار مشکل شود، باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام شود.

صندلی تراکتور

تراکتور از جمله وسایل نقلیه تک سرنشین است و در آن تنها یک صندلی برای راننده وجود دارد به همین علت این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است. در شرایط مختلف مانند ضربه یا استفاده نادرست ممکن است که صندلی تراکتور دچار آسیب شود که باید نسبت به تعویض آن اقدام شود زیرا نقش مهمی در عملکرد تراکتور داشته چراکه راننده در هنگام استفاده از تراکتور باید بتواند به خوبی آن را براند و تسلط کافی داشته باشد.

کاسه نمد تراکتور

از دیگر قطعات حیاتی برای تراکتور و هر وسیله نقلیه دیگری، کاسه نمد است که تاثیر زیادی در عملکرد صحیح موتور دارد. استفاده از این قطعه باعث می‌شود تا از نشت روغن در قسمت‌های مختلف تراکتور مانند سیستم هیدرولیک فرمان یا موتور جلوگیری شود. در صورتی که تراکتور دچار روغن ریزی شده باشد، کاسه نمد خراب شده و باید نسبت به تعویض آن اقدام شود.

گردگیر کمک تراکتور

با توجه به اینکه از تراکتورها در شرایط بسیار سخت محیطی استفاده می‌شود، قطعات حساس این وسیله مانند کمک فنرها ممکن است دچار آسیب شوند و به همین علت برای محافظت از این قطعات در برابر شرایط محیطی از گردگیرهای لاستیکی استفاده می‌کنند تا از ورود گل و گرد و غبار به داخل کمک فنرهای تراکتور جلوگیری شود.

دینام تراکتور کشاورزی

تراکتورها مانند تمامی وسایل نقلیه دارای سیستم برق و باتری است و برای برای شارژ باتری آن از قطعه‌ای به نام دینام استفاده می‌شود که هم شارژ باتری و هم برق سایر قطعات الکترونیکی تراکتور را نیز تامین می‌کند. دینام از مهم‌ترین لوازم یدکی تراکتور بوده زیرا در صورت عدم وجود آن شارژ باتری تراکتور تمام می‌شود و نمی‌توان از این ماشین استفاده کرد.

سیلندر تراکتور

سیلندر تراکتور

همانطور که می‌دانید احتراق سوخت در موتورهای احتراق داخلی در محفظه‌ای به نام سیلندر رخ خواهد داد و در صورتی که خرابی جزئی در این قطعه زخ دهد، عملکرد تراکتور دچار مشکل می‌شود به همین دلیل در صورت آسیب دیدگی باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

سوپاپ‌های تراکتور

از دیگر لوازم یدکی تراکتور سوپاپ است که وظیفه داشته تا ورود و خروج هوا را به داخل موتور کنترل کند. در صورتی سوپاپ خراب شود موتور تراکتور به خوبی کار نمی‌کند و باید در کوتاه‌ترین زمان آن را تعویض کرد.

خرید لوازم یدکی تراکتور از سیسال

فروشگاه سیسال از شناخته‌ شده‌ترین فروشگاه‌های عرضه کننده ادوات و لوازم یدکی تراکتور بوده که از طریق آن می‌توان نسبت به خرید باکیفیت‌ترین و بهترین لوازم یدکی این وسیله اقدام کرد. تمامی لوازم یدکی ارائه شده توسط این فروشگاه را می‌توان از طریق وب سایت و به صورت اینترنتی تهیه کرد و در مکان مورد نظر آن را تحویل گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید