علائم خرابی پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور

علائم خرابی پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور

تاکنون به این موضوع فکر کردید که چگونه با چرخاندن فرمان، یک وسیله نقلیه به بزرگی و سنگینی تراکتور جابجا می‌شود؟ همه چیز به یک اصل ساده مکانیکی مربوط می‌شود؛ قانون فشار هیدرولیک. به کمک این اصل ساده اما بسیار کاربردی، با تعبیه پمپ هیدرولیک در سیستم فرمان تراکتور، شما می‌توانید، با وارد کردن نیروی ناچیز جهت حرکت این ماشین کشاورزی را کنترل کنید. پمپ هیدرولیک نیز مانند هر تجهیز دیگری در تراکتور در معرض استهلاک و خرابی قرار دارد. در این مطلب قصد داریم علائم خرابی پمپ هیدرولیک را به همراه راه‌های تعمیر آن بررسی کنیم. تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

نشانه‌های خرابی پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور چیست؟

اهل فن و کسانی که سال‌ها پشت تراکتور نشسته‌اند، به خوبی با نشانه‌های خرابی تجهیزات مختلف آن آشنا هستند. این آگاهی از نه از طریق دانش فنی و آشنایی با سیستم عملکرد تراکتور، بلکه در اثر تجربه دست آمده است. همان طور که معروف است، تجربه را پدر علم می‌دانند. اما به هر ترتیب در اینجا سه نشانه اصلی را برخواهیم شمرد که در صورت مشاهده آن‌ها باید نسبت به خرابی پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور خود حساس شوید. این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

1. نشتی روغن هیدرولیک تراکتور

پمپ هیدرولیک با استفاده از روغن کار می‌کند. به این معنی که فشار لازم برای تغییر جهت تراکتور از فرمان به چرخ‌ها با استفاده از مدار هیدرولیک که با روغن کار می‌کند، تامین می‌شود. یکی از مهم‌ترین نشانه‌هایی که خیلی زود منجر به خرابی پمپ هیدرولیک می‌شود، نشتی روغن هیدرولیک است.

به زبان ساده نشتی روغن هیدرولیک، سطح روغن موجود در مدار هیدرولیک را کاهش می‌دهد. در نتیجه پمپ برای تامین فشار مورد نیاز به منظور انتقال نیروی از فرمان به چرخ‌ها، باید شدت بیشتری کار کند. این در حالی است که اگر کاهش سطح روغن از حد مجاز فراتر رود، عملا پمپ توان تامین نیروی لازم را نخواهد داشت و خیلی زود آسیب می‌بیند.

چنانچه در مسیر حرکت تراکتور، اطراف مخزن روغن هیدرولیک یا پیرامون مدار آن نشتی روغن مشاهده کردید، لازم است که بلافاصله مخزن را چک کنید. اگر سطح روغن کاهش پیدا کرده بود، باید روغن هیدرولیک تازه برای تراکتور تهیه کنید تا مشکلی برای پمپ ایجاد نشود.

نشانه‌های خرابی پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور

2. صدای نامتعارف فرمان در زمان چرخاندن

در حالت عادی سیستم مدار هیدرولیک فرمان تراکتور بدون صدای خاصی کار می‌کند. اگر به هر دلیلی شاهد بودید که در زمان حرکت فرمان، صدای اضافی به گوش می‌رسد، حتما باید نسبت به خرابی یکی از اجزای سیستم هیدرولیک فرمان تراکتور حساس شوید. پمپ هیدرولیک فرمان تنها یکی از این اجزاست. در کنار آن ممکن است سایر قطعات مانند تسمه هیدرولیک نیز دچار مشکل شده باشند. تشخیص مشکل معمولا نیاز به بررسی متخصص دارد. اما توصیه می‌کنیم که به محض مشاهده صدای نامتعارف به تعمیرگاه مراجعه کنید.

3. دشواری چرخاندن فرمان تراکتور

اشاره کردیم که نقش اصلی سیستم هیدرولیک فرمان تراکتور آن است که راننده بتواند با وارد کردن نیروی محدود، مسیر حرکت را در جهت مورد نظر حفظ کند. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که فرمان در زیر دست شما دچار نوعی لرزش شده است. علاوه بر آن ممکن است مشاهده کنید که برای چرخاندن فرمان نیاز به نیروی بیشتری دارید. این موضوع نشان دهنده آن است که اصطلاحا فرمان سفت شده و سیستم هیدرولیک به خوبی از پس نقش خود بر نمی‌آید. در این شرایط نیز باید فورا به تعمیرگاه مراجعه کنید تا ریشه مشکل شناسایی شده و برطرف گردد.

چرا پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور خراب می‌شود؟

با علائم خرابی پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور آشنا شدیم. احتمالا این سوال برای شما هم ایجاد شده است که چگونه جلوی خرابی این تجهیز را بگیریم؟ برای پاسخ به این سؤال برای به سراغ دلایل خرابی پمپ هیدرولیک فرمان برویم. این عوامل عبارت‌اند از:

1. اعمال فشار بیش از حد

هر سیستم هیدرولیک برای فعالیت در محدوده فشار خاصی طراحی شده است. بنابراین اگر فشار وارده به این مدار از حد مجاز فراتر رود، قطعا باید منتظر خرابی این سیستم باشیم. به خصوص شافت ورودی پمپ روغن هیدرولیک که خیلی زود دچار شکستگی می‌شود و عملا کل سیستم را از کار می‌اندازد.

چرا پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور خراب می‌شود؟

2. استفاده از روغن هیدرولیک نامرغوب

روغن نقش کلیدی در عملکرد هر یک از قطعات سیستم هیدرولیک فرمان ایفا می‌کند. بنابراین لازم است که حتما نسبت به کیفیت بالای روغن هیدرولیک مورد استفاده در تراکتور خود اطمینان حاصل کنید. روغن نامطلوب سرعت خرابی تجهیزات سیستم هیدرولیک از جمله پمپ را افزایش می‌دهد و به خصوص باعث خوردگی آن‌ها می‌شود. بنابراین حتما در زمان تعویض روغن هیدرولیک به مراکز معتبر مراجعه کنید.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم به علائم و دلایل اصلی خرابی پمپ هیدرولیک فرمان تراکتور بپردازیم. خوشبختانه پمپ هیدرولیک از جمله تجهیزاتی است که می‌توان آن را تعمیر کرد. البته مشروط بر آنکه عیب‌یابی آن به سرعت و قبل از بروز مشکلات جدی در آن صورت بگیرد. از قضا در مقایسه با بسیاری دیگر از تجهیزات تراکتور، هزینه تعمیر پمپ هیدرولیک چندان زیاد نیست. توصیه می‌کنیم که از هر از گاهی سلامت عملکرد سیستم هیدرولیک فرمان تراکتور خود را بررسی کنید تا همواره خاطرتان از بابت آن آسوده باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید