چه ابزار هایی قابلیت اتصال به تراکتور را دارند؟

چه ابزار هایی قابلیت اتصال به تراکتور را دارند؟

تراکتور یکی از مهمترین ماشین‌آلات صنعتی و پرکابردترین وسیله در دنیای کشاورزی است. امروزه قطعات و لوازم‌های جانبی متعددی طراحی شده‌اند تا قابلیت‌ها و توانایی‌های این وسیله را افزایش دهند. ابزار های تراکتور طیف وسیعی از ادوات و قطعات را تشکیل می‌دهد که امکانات مختلفی را در اختیار کشاورزان و صنعت‌کاران قرار می‌دهند.

ابزار های تراکتور کدامند؟

ابزار های تراکتور اکثرا به بخش جلو یا عقب تراکتور متصل شده و کارایی جدیدی به این وسیله اضافه می‌کنند. هر ابزار معمولا انواع مختلفی دارد تا دست صنعت‌کاران و کشاورزان برای انتخاب محصول مناسب باز باشد.

باکت‌ها

باکت‌ها یکی از شناخته‌شده‌ترین ابزار های تراکتور هستند. این قطعات معمولا در قسمت جلو تراکتور نصب شده و به برداشت خاک، بلند کردن محصولات کشاورزی و جابه‌جایی اجسام سنگین کمک می‌کند. از دیگر کاربردهای باکت می‌توان به هُل دادن اجسام، کندن زمین و حمل و نقل محصولات اشاره کرد. امروزه باکت‌ها در ابعاد و سایزهای متنوعی طراحی می‌شوند تا نیاز همه کشاورزان را رفع کند. هر چه حجم باکت بیشتر باشد، وزن آن افزایش خواهد یافت. در نتیجه باید با توجه به توان موتور باکت مناسب را انتخاب کرد.

باکت‌ها از نظر دندانه نیز دارای تنوع هستند. دندانه‌های متنوع به باکت‌ها قابلیت‌های گوناگونی مثل نفوذ به لایه‌های سطحی زمین، گیرداری بیشتر، جمع‌آوری بهتر محصول و … را می‌دهد.

باکت تراکتور

تریلر

تریلرها به قسمت عقب تراکتور متصل شده و گنجایش خوبی برای حمل و نقل محصولات و اجسام مختلف دارند. جابه‌جا کردن اجسام به وسیله باکت خطرناک و غیرقانونی است. بنابراین برای مسافت‌های طولانی یا انتقال اجسام سنگین باید از تریلر استفاده شود.

تریلر نیز مانند باکت سایزها و ابعاد متنوعی دارد که بسته به نیاز کشاورز و قدرت موتور تراکتور، محصول مناسب باید انتخاب شود. کشیدن تریلر برای تراکتور کار چندان سختی نیست اما ابعاد بزرگ ممکن است باعث بر هم خوردن تعادل وسیله یا ایجاد سوانح رانندگی شود.

تریلر تراکتور

کابین

برخی از تراکتورها دارای کابین‌های مجهزی بوده اما انواع قدیمی‌تر معمولا مسقف نیستند. از همین رو کشاورزان برای در امان ماندن از مشکلات مربوط به سرما، بارش و باد می‌توانند نسبت به خرید کابین اقدام کنند. به علاوه کابین‌ها در زمان سوانح رانندگی از جان سرنشین در مقابل خطرات و اتفاقات محافظت می‌کنند. کسانی که با تراکتور در جاده‌ها تردد می‌کنند باید نسبت به خرید و نصب کابین اقدام کنند.

کابین تراکتور

برف‌روب

یکی از کاربردهای مهم تراکتور ایجاد و تصحیح راه در صنعت راهسازی است. برف‌روب‌ها به تراکتور این امکان را می‌دهند تا برف‌های جمع شده در سطح جاده در به شکلی اصولی به طرفین منتقل کرده و جاده را برای تردد وسایل نقلیه آماده کنند. شرکت‌های راهسازی یا کشاورزانی که در مناطق سردسیر فعالیت دارند معمولا چندین بار از برف‌روب‌ها در طول سال استفاده می‌کنند.

برف‌روب تراکتور

سنگ جمع کن

یکی از ابزار های تراکتور که در صنایع مختلفی کاربرد دارد، سنگ جمع کن است. سنگ جمع کن شبیه به باکت است اما دندانه‌ها و محفظه درونی به شکلی طراحی شده تا سنگ‌ها و اجسام بزرگ را جمع‌آوری کند و خاک را از خود عبور دهد. جمع‌کردن سنگ‌های سطحی در زمین‌های کشاورزی، جمع‌آوری سنگ‌های حاصل از ریزش کوه، پاکسازی جاده‌ها و معابر و … از کاربردهای این ابزار خاص و قدرتمند تراکتور است.

سنگ جمع کن تراکتور

شیارزن

شیارزن‌ها شبیه به سوزن‌هایی هستند که زمین را سوراخ می‌کنند. این ابزار بیشتر در حوزه کشاورزی کاربرد دارد و در زمان شخم زدن زمین یا کاشت محصول به کمک کشاورز خواهد آمد. اغلب سری یا لوله انتهایی شیارزن‌ها را می‌توان تعویض کرد تا حفره‌ها و ناهمواری‌های مختلفی ایجاد شود. جکی که در شیارزن‌ها وجود دارد به انعطاف و آزادی حرکت این وسیله کمک می‌کند.

الوار گیر

یکی از ابزار های جالب تراکتور، الوارگیر است. به کمک الوارگیرها می‌توان قطعاتی که امکان بلند کردن آن‌ها به وسیله باکت یا سنگ جمع کن نیست، جا به جا کرد. الوارگیرها از دو دندانه بزرگ تشکیل شده‌اند. این دندانه‌ها قابلیت باز و بسته شدن دارند و می‌توانند اجسام مختلف را از روی زمین بلند کرده و در مکانی دیگر رها کنند. برای برداشتن الوار، علوفه، بلوک، لوله و … می‌توان از الوارگیر استفاده کرد. این قطعه جانبی در صنایع متعددی کاربرد دارد. طراحان صنعتی تلاش می‌کنند تا آزادی حرکت زیادی برای الوارگیرها ایجاد کنند تا امکان برداشت و حمل اجسام مختلف به راحتی فراهم شود.

الوار گیر تراکتور

انبر دورانی

ظاهر انبر دورانی شبیه به الوارگیر است اما کاربردها و قابلیت‌های بیشتری دارد. این ابزار می‌تواند اجسامی به قطر ۸ سانتی‌متر را هم بلند کند. دقت انبرها بسیار بیشتر از الوارگیرها است. همچنین قدرت دوران ۱۸۰ درجه‌ای باعث می‌شود تا انبرهای دورانی کاربردهای بیشتری نسبت به الوارگیر داشته باشند. برای افزایش قدرت این قطعات از هیدروموتورها استفاده می‌شود.

باید دقت داشت که انبر دورانی جایگزینی برای الوارگیر نیست. هر کدام از این قطعات کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. از انبرهای دورانی در مجتمع‌ها و مراکز صنعتی متنوعی استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

ابزار های تراکتور روز به روز در حال گسترش است. همان قدر که صنایع پیچیده‌تر می‌شوند و نیازهای مهندسان و اپراتورها به ابزارهای متنوع افزایش می‌یابد، طراحان نیز ابزار های جدیدتری برای تراکتور راهی بازار می‌کنند. بسیاری از ابزارهای ذکر شده دارای شباهت‌ها و نقاط مشترکی هستند اما هر کدام به تنهایی کاربردهای خاصی نیز دارند. برخی از این ابزارها قابلیت تعویض داشته و از بازو یا بست‌های اتصال می‌توان برای چند ابزار به صورت همزمان استفاده کرد.

در زمان خرید ابزار های تراکتور باید به نکات ایمنی، قدرت موتور تراکتور، مهارت‌های راننده و شرایط استفاده دقت کرد. استفاده غیراصولی و ناایمن از یک وسیله جانبی ممکن است باعث ایجاد خسارت‌های مالی و جانی مختلفی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید