دلایل لرزش در محافظ محور تواندهی تراکتور چیست؟

دلایل لرزش در محافظ محور تواندهی تراکتور چیست؟

محور تواندهی تراکتور یا PTO یکی از بخش‌های مهم در این وسیله است که به عنوان محل اتصال گاوآهن هم شناخته می‌شود. برای اینکه بتوان به خوبی از این وسیله استفاده کرد، نیاز به یک محافظ وجود دارد که مانع از ایجاد حرکت‌های ناخواسته یا لرزش در گاوآهن شده و امکان اختلال در عملکرد را به دنبال دارد. به همین دلیل در زمان خرید این قطعه از فروشگاه قطعات تراکتور سیسال باید به کیفیت آن دقت کافی داشته باشید. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دلایل لرزش در محافظ محور تواندهی تراکتور بپردازیم.

1. نصب نادرست

مهمترین دلیل لرزش در محافظ محور تواندهی تراکتور مربوط به نصب نادرست آن می‌شود. شما باید قبل از نصب و اجرای PTO، همه نکات ایمنی را در نظر داشته باشید و مطمئن شوید که همه محافظ‌ها و اجزای سازنده، در بهترین حالت عملکردی خود هستند. همچنین حتما باید دقت کنید که همه این مراحل را در زمان خاموش بودن تراکتور انجام دهید و هرگز در زمانی که موتور تراکتور روشن است، اجزای PTO را از آن جدا نکنید.

لرزش در محافظ محور تواندهی تراکتور

2. عدم ترازسازی محافظ محور تواندهی تراکتور

برای اینکه از لرزش محافظ محور تواندهی تراکتور جلوگیری شود، باید آن را به درستی تراز کنید. به این معنا که خطوط محرک را به درستی تشخیص داده و در حال عقب کشیدن یقه آزادکننده شفت یا ایجاد فشار رو به پایین در قفل پین، تراز را ایجاد نمایید. برای این کار حتما از یک اپراتور باتجربه کمک بگیرید. اغلب این افراد، برای تراز کردن محافظ محور تواندهی، آن را در حالت خنثی قرار می‌دهند و به این ترتیب امکان چرخش آزادانه شفت خروجی را فراهم خواهند کرد. این موضوع باعث می‌شود که تراز کردن خطوط محوری بسیار ساده‌تر شود.

3. هم محور نبودن اجزا

یکی از اجزای اصلی در محافظ محور تواندهی تراکتور، کوپلینگ است که وظیفه دارد ناهمترازی شفت‌ها را جبران کند. در صورتی که میزان ناهمترازی شفت‌ها از قدرت کوپلینگ بیشتر باشد، این اجزا نمی‌توانند به خوبی آن را جبران کرده و همین موضوع باعث ایجاد ارتعاش یا لرزش خواهد شد.

4. فرسوده شدن قطعات

یکی از دلایل اصلی ایجاد لرزش در محافظ محور تواندهی تراکتور، فرسوده شدن و خوردگی قطعات مختلف است؛ این موضوع باعث می‌شود که این قطعات نتوانند به خوبی نیروهای واردشده را تحمل کرده و در نتیجه دچار ارتعاش شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما در بازه‌های زمانی مشخص اقدام به تعویض یا تعمیر قطعات کنید تا از ایجاد لرزش جلوگیری شود.

5. لق شدن پیچ و مهره‌ها

این موضوع هم ممکن است پیش آید که شما همه مراحل نصب را به درستی انجام داده باشید؛ اما پس از مدتی، متوجه لرزش محافظ محور تواندهی شوید. در چنین حالتی، ممکن است به دلیل ایجاد فشار، پیچ و مهره‌ها لق شده یا دچار هرزشدگی شوند؛ در نتیجه محور تواندهی شروع به لرزش خواهد کرد و شما نیاز به تعمیر آن خواهید داشت.

6. استفاده نادرست از دستگاه

به طور کلی بسته به سایز تراکتور و کارهایی که با استفاده از آن انجام می‌شود، محور تواندهی یا PTO دارای یک توان مشخص است. در صورتی که شما به صورت غلط از این وسیله استفاده کرده یا فشار بیش از حد به آن وارد کنید، ارتعاش در دستگاه به وجود می‌آید. بنابراین در زمان خرید محافظ محور تواندهی تراکتور باید دقت کنید که حد تحمل و شرایط کاری آن چگونه است تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید.

لرزش در محافظ محور تواندهی

7. جمع شدن آلودگی در محل اتصالات

از دیگر دلایل ایجاد لرزش و ارتعاش در محافظ محور تواندهی تراکتور می‌توان به جمع شدن آلودگی در محل اتصالات اشاره کرد؛ معمولا به دلیل وجود گریس یا روغن‌های روانکاری در محل این اتصالات، میزان زیادی گرد و غبار در اطراف آنها جمع می‌شود. همچنین ممکن است بقایای گیاهان یا خاک هم در این محل‌ها جمع شوند که در نهایت باعث ایجاد اختلال در فرایند چرخش اتصالات و در نتیجه لرزش خواهند شد. بنابراین بهتر است هر چند وقت یک بار به طور کامل این اتصالات را تمیز و مجددا روغن کاری کنید تا شفت‌ها بهتر بر روی هم سر بخورند.

8. پایین بودن کیفیت تامین توان الکتریکی

در صورتی که از الکتروموتور نامناسب در محور تواندهی تراکتور استفاده شود، یک سری هارمونیک‌های فرد در آن به وجود می‌آیند که می‌توانند باعث ایجاد لرزش در محافظ این محور شوند. بنابراین باید دقت کنید که انرژی الکتریکی با کیفیت مناسبی به این قطعه برسد و توان الکتروموتور هم به اندازه کافی باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل به بررسی دلایل ایجاد لرزش در محافظ محور تواندهی تراکتور پرداختیم و گفتیم که چگونه می‌توان از بروز این اتفاق جلوگیری کرد؟ شما باید با شناسایی درست علت ایجاد این لرزش یا ارتعاش، به سرعت آن را برطرف کنید تا مشکلی در عملکرد تراکتور به وجود نیاید. همچنین با خرید یک محافظ استاندارد هم می‌توانید تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کنید؛ پارس تراکتور یکی از فروشگاه‌های معتبر در زمینه فروش انواع قطعات تراکتور است که این محصولات را با بهترین کیفیت به بازار ارائه می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید