تراکتور

نحوه کارکرد هد علوفه

کاربرد هد علوفه

هد علوفه یا  forage head harvester از ابزار و ادوات مورد استفاده در کشاورزی مکانیزه است. این دستگاه با توان بالا، جهت برداشت بقایای گیاهان و یا علوفه‌­های خشک و تر کاربرد دارد که در مزارع و علفزارها استفاده می‌­شود. هد برداشت علوفه، همچنین به عنوان یک دستگاه جهت برداشت علوفه تازه و دستگاه خردکن علوفه شناخته شده است. برداشت گیاهان علوفه‌ای برای ساخت سیلاژ Silage و یا  تخمیر علوفه برای تهیه خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرند. هایلاژ Haylage نیز فرآیند مشابهی مثل سیلاژ است که از چمن خشک شده استفاده می‌گردد.
بقایای گیاه ذرت و بقایای دیگر گیاهان پس از برداشت محصول، چمن و یا علوفه‌های دیگر با هد علوفه برداشت شده، به قطعات کوچک تقسیم گردیده، سپس فشرده شده و بسته بندی  می­‌شوند و در یک مخزن ذخیره سازی یا انباری غیر قابل نفوذ برای ورود هوا، ذخیره می­‌گردند. این بسته‌­های علوفه خشک شده، به عنوان خوراک دام و حیوانات در زمستان استفاده می‌گردد. علوفه تر دارای پروتئین زیادتری نسبت به علوفه خشک است. البته علوفه ذخیره شده در همه فصول برای دام، قابل استفاده است.

 

نحوه کار هد برداشت علوفه

هد علوفه به تراکتور، چاپر دو ردیفه، چاپر خودرو و یا کاه کوب­‌ها متصل می‌­شود. عرض این دستگاه در اندازه 180 سانتی متر تا 3 متر است و قطعاتی که در ساخت دستگاه استفاده شده از جنس آلیاژهای با کیفیت است و در صورتی‌که ساییده شوند، امکان تعویض آن‌ها به راحتی صورت می­‌گیرد. در هر یک از انواع هد علوفه، یک استوانه قیچی دار و یا یک چرخ طیار با تعدادی از چاقوها وجود دارد که به یکی از ماشین آلات کشاورزی متصل می‌­شود و در حین حرکت، علوفه‌ها را از روی زمین برداشت می‌کنند. بیشتر ماشین‌های بزرگتر دارای شتاب دهنده‌های پدالی هستند که سرعت تخلیه محصولات را افزایش می­‌دهد. از آنجا که بقایای ذرت و یا چمن و علوفه نیاز به انواع مختلفی از تجهیزات برش دارند، سرهای مختلفی برای هر نوع هد علوفه وجود دارد و این سرها می‌توانند به خرمن کوب متصل و یا از آن جدا شوند.

 

مزایای استفاده از هد علوفه

دروکن­‌های دستی یا  towed harvester که با کمک انسان روی زمین کشیده­ می­‌شوند، در مزارع کوچک خانوادگی کاربرد دارد. با این دستگاه علوفه‌های دو ردیف از اطراف مزرعه با نیروی انسانی برداشت می‌­گردد و با دست به داخل دستگاه ریخته می‌شوند که این امر موجب سرعت کم و بالا بودن هزینه های نیروی انسانی می­‌گردد. مزارع کوچک خانوادگی همچنان از  دروکن­‌های دستی استفاده می‌کنند، دستگاه‌های قدیمی‌تر که توسط کابل‌ها کشیده می‌­شوند، با سیستم هیدرولیکی عمل می‌کنند و انواع جدیدتر توسط سیستم الکترونیک اداره       می‌­گردند. برای مزارع بزرگ از دستگاه­‌هایی که  به ماشین آلات کشاورزی مثل تراکتور یا چاپر متصل می­‌شوند، استفاده می‌­گردد. انواع بزرگتر آن، دارای هدرهایی هستند که مکانیزم بسیار خوبی دارند. در این نوع از هدها، برای هر ردیف کشت گیاه، یک چرخ طیار خورشیدی که تیغه‌هایی به آن متصل است، در نظر گرفته شده است که بتوان عملیات برداشت را با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر انجام داد.  انواع هد علوفه در چند مدل وجود دارد. دو مدل جدید A/600 و A/800 می‌­توانند علوفه‌ها را به صورت فَلِه‌ای یا دسته‌ای برداشت کنند. گذشته از آن در کشت دو ردیفه نیز، توسط این دو مدل امکان برداشت علوفه وجود دارد. بقایای ذرت و علوفه‌ها به طور مستقیم توسط هدر، و با استفاده از چاقوهای متصل به دیسک و یا تیغه‌های بزرگ اره‌مانند بریده      می­‌شوند. از مشخصات فنی این دستگاه­‌ها می توان به ابعاد، با طول195 سانتی متر و عرض150سانتی متر و ارتفاع100 سانتی‌متر و عرض پیکاپ180 سانتی‌متر اشاره کرد. ظرفیت دستگاه برابر با برداشت 4 تن علوفه خشک در ساعت و برداشت 10 تن علوفه تر در ساعت است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sisaalco/domains/sisaal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sisaalco/domains/sisaal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373