تراکتور

کشاورزی مدرن در ایران و جهان

کشاورزی مدرن؛ جایگزینی برای کشاورزی سنتی 

امروزه کشاورزی به عنوان یکی از بزرگترین منابع درآمد ملی در کشورهای مختلف جهان نقش اساسی و برجسته‌ای را ایفا می‌کند. کشاورزی سنتی که با اتکا به ماشین آلات و ادوات ابتدایی یا سنتی نیز انجام می‌گرفت، دارای معایب و مشکلات بیشماری بود که به تدریج و با ظهور انقلاب صنعتی در اروپا وارد مرحله نوینی گردید.

نمونه‌های اولیه اغلب ادوات کشاورزی مدرن در همان زمان تولید شده و مورد استفاده قرار گرفتند. نباید فراموش کرد که به موازات بهره‌برداری از زمین و نیز حاصلخیزی بستر کشت یا خاک استفاده از انواع ادوات کشاورزی نیز می‌تواند کمک شایانی به پیشرفت مراحل مختلف کشاورزی نماید.

بازار ادوات کشاورزی که در آن انواع  وسایل کشاورزی و ادوات کشاورزی مدرن عرضه می‌شود، بدون تردید یکی از پردرآمدترین بازارهای ایران و جهان برشمرده می‌شود که در هر کشور یا به صورت منطقه‌ای و بین المللی دایر بوده و جدیدترین فناوری‌های روز دنیا در آن‌ها ارائه می‌گردد.

در ایران نیز طی سالیان اخیر گام‌های موثری در زمینه دستگاه ها و ماشین آلات صنعت کشاورزی و باغبانی برداشته شده است. تولید این محصولات در کارخانه‌های ماشین آلات کشاورزی تبریز، همدان و تهران انجام می‌گیرد.

 

کشورهای صادر کننده انواع ادوات کشاورزی مدرن

امروزه غیر از تکنولوژی‌های موجود از روش‌ها و متدهای دیگری نیز در زمینه کشاورزی و سایر زیر شاخه‌های کشاورزی از قبیل باغداری یا مزرعه‌داری نیز بهره گرفته شده است. اکنون دیگر غیر از توجه به مزارع گلخانه‌ای که در آن‌ها با استفاده از تجهیزات گلخانه ای به تولید محصولات گلخانه‌ای می‌پردازند، استفاده از تکنولوژی‌های موبایل، هوش مصنوعی و تکنولوژی ابری نیز رواج پیدا کرده است. بهره‌گیری از مقیاس بزرگ در کشاورزی مستلزم تحولاتی در زمینه وسایل کشاورزی و ادوات کشاورزی مدرن است.

 

تکنولوژی های به کار گرفته شده در ادوات کشاورزی مدرن

اغلب تکنولوژی‌های به کار رفته در زمینه ارتقاء ادوات کشاورزی یا وسایل کشاورزی بوده که به تصحیح و بهره‌وری بیشتر از این ماشین آلات و زمین‌های کشاورزی منجر می‌شود. چین، آمریکا، آلمان و روسیه را می‌توان از جمله کشورهای تولید کننده انواع ادوات کشاورزی مدرن برشمرد که به طور کلی این پیشرفت‌ها در موارد زیر انجام گرفته است:

  • ادوات خاک ورزی
  • ادوات کشاورزی کاشت
  • ادوات کشاورزی مدرن داشت
  • ادوات کشاورزی برداشت و پس از برداشت
  • وسایل کشاورزی و لوازم یدکی

 

مهمترین ماشین آلات و دستگاه ها در بازار ادوات کشاورزی:

به طور کلی مهمترین ماشین آلات و دستگاه هایی که در بازار ادوات کشاورزی عرضه شده اند، عبارتند از:

  1. تراکتورها
  2. کمباین ها
  3. دروگرها
  4. ماشین های پنبه پاک کن
  5. هواگردهای کشاورزی

همانطور که اشاره شد، این ماشین آلات و وسایل کشاورزی همزمان با انقلاب صنعتی به تدریج ارتقا پیدا کرده و امروزه در کنار تسهیل کشاورزی به عنوان یکی از ضروریات این صنعت به شمار می‌رود. این ماشین آلات در بازار ادوات کشاورزی و ماشین آلات مربوطه در اغلب کشورهای جهان و یا نمایشگاه‌های معتبر جهانی عرضه می‌شوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sisaalco/domains/sisaal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/sisaalco/domains/sisaal.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373