اجتناب از 4 اشتباه پر هزینه در سیستم هیدرولیک

اجتناب از 4 اشتباه پر هزینه در سیستم هیدرولیک

امروزه سیستم‌های هیدرولیک به دلیل کاربردهایی که دارند، در صنعت مورد توجه قرار گرفته‌اند. از سیستم‌های هیدرولیکی در ماشین آلات مختلفی استفاده می‌شود و نکته قابل توجه برای بهره‌مندی از این سیستم‌ها آن است که باید دقت و دانش کافی برای استفاده از آن‌ها را داشت زیرا در صورت خرابی به منظور تعمیر آن‌ها باید هزینه‌های بسیار بالایی پرداخت شود. ما در این مقاله ۴ اشتباه پر هزینه در زمان استفاده از سیستم هیدرولیک را توضیح خواهیم داد تا با اطلاع از آن‌ها بتوانید از ایجاد هرگونه مشکل احتمالی در این زمینه جلوگیری کنید.

۱. استفاده از روغن نامناسب در سیستم هیدرولیک

در سیستم‌های هیدرولیکی روغن مهم‌ترین و اصلی‌ترین جز است که به عنوان انتقال دهنده قدرت در سیستم هیدرولیک کاربرد دارد. ویسکوزیته روغن میزان حداقل و حداکثر حرارت روغن برای کارکرد دقیق در سیستم را مشخص می‌کند. انتخاب روغن باید با ویسکوزیته درست و متناسب با شرایط آب و هوایی محلی باشد که از سیستم هیدرولیک استفاده می‌شود. در صورتی که ویسکوزیته از حد ایده‌آل کمتر باشد، توان بیشتری به دلیل نشت داخلی و همچنین اصطکاک مکانیکی از بین خواهد رفت. همچنین اگر ویسکوزیته از حد ایده‌آل بیشتر باشد نیز توان بیشتری به دلیل اصطکاک سیال از بین می‌رود. با توجه به این مسئله در صورت انتخاب و استفاده از روغن با ویسکوزیته نامناسب نه تنها جریان ناقض روغن خرابی سیستم را به همراه دارد، بلکه شاهد انرژی بیشتر و بازدهی کمتر خواهیم بود.

روغن نامناسب در سیستم هیدرولیک

۲. تعویض روغن در زمان نامناسب

به صورت کلی دو زمان باید نسبت به تعویض روغن هیدرولیک اقدام شود، اول زمانی که افزودنی‌های لازم یا ترکیبات روغن از بین رفته و دوم زمانی که خواص فیزیکی و شیمیایی روغن تغییر کرده است. برای اینکه از وضعیت روغن هیدرولیک اطلاع پیدا کنید تنها باید از دستگاه‌های آزمایشگاهی استفاده کنید. نکته قابل توجه آن است که در صورت آلوده شدن روغن به آب و ذرات دیگر نیازی به تعویض آن نخواهید داشت و تنها با استفاده از فیلتر می‌توانید آن را تصفیه کرده و مورد استفاده قرار دهید. 

تعویض روغن در زمان نامناسب در سیستم هیدولیک

۳. حرارت زیاد سیستم

حرارت بالای سیستم سریع‌ترین راه برای تخریب آب بندها، لوله‌ها، روغن و تجهیزات است. به صورت کلی اینکه بدانید چه میزان حرارتی به عنوان حرارت مخرب برای سیستم هیدرولیک محسوب می‌شود به ویسکوزیته روغن، جداول مربوط به آن و همچنین نوع تجهیزات هیدرولیک وابسته است.  نکته قابل توجه آن است که دمای بالای ۸۰ درجه سانتیگراد خرابی تمامی لوله‌ها و سیل‌ها را به همراه داشته و حتی باعث افزایش تغییرپذیری خواص فیزیکی روغن نیز می‌شود. دمای بالا افزایش حرارت روغن را نیز به همراه داشته که در نتیجه ویسکوزیته کاهش پیدا می‌کند و عملکرد سیستم تغییر پیدا می‌کند. به طور معمول دمای بین ۴۵ تا ۵۵ درجه سانتی‌گراد مناسب‌ترین دما بوده و روی ویسکوزیته آثار مخربی به همراه نخواهد داشت. 

تعویض فیلترها در زمان نامناسب در سیستم هیدرولیک

۴. تعویض فیلترها در زمان نامناسب

به صورت کلی فیلترها زمانی که تمامی منافذ آن‌ها پرشده‌اند باید تعویض شود. در صورتی که تعویض فیلترها زودتر از موعد انجام شود، در نتیجه هزینه بی‌موردی انجام شده و اگر دیرتر انجام شود، روغن آلوده از طریق سوپاپ ایمنی فیلتر وارد سیستم می‌شود و باعث آسیب به تجهیزات خواهد شد. سریع‌ترین و بهترین روش برای اطلاع از سلامت فیلترها استفاده از سوئیچ علامت دهنده برقی یا استفاده از نمایشگر چشمی است که با بهره‌مندی از این دو می‌توانید از زمان مناسب برای تعویض فیلترها اطمینان حاصل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید