علت خرابی و از کار افتادن آمپر آب تراکتور

علت خرابی و از کار افتادن آمپر آب تراکتور

آمپر آب تراکتور یکی از قطعات مهم در این وسیله است که می‌تواند مانع از افزایش بیش از حد دمای آب موجود در موتور شود؛ به همین دلیل شما باید همواره از سلامت آن مطمئن شوید تا موتور داغ نکند و تراکتور بتواند به خوبی کار خود را انجام دهد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی علت خرابی و از کار افتادن آمپر آب تراکتور بپردازیم و نحوه جلوگیری از بروز این اتفاق را توضیح دهیم.

1. احتراق ناقص سوخت

یکی از دلایل از کار افتادن آمپر آب تراکتور، احتراق ناقص سوخت در موتور است که باعث شده دمای موتور تا حد زیادی افزایش پیدا کند. زیرا مقدار زیادی سوخت به داخل محفظه احتراق برده می‌شود و همین موضوع می‌تواند نسبت سوخت و هوا را بر هم بزند؛ در نتیجه دمای قسمت‌های مختلف بالا رفته و میزان دود تولیدی هم زیاد می‌شود. همین موضوع به آمپر آب فشار وارد کرده و آن را خراب خواهد کرد یا از کار خواهد انداخت.

از کار افتادن آمپر آب تراکتور

2. خراب شدن ترموستات

ترموستات از قطعات اصلی تراکتور است که می‌تواند دمای آب و موتور را اندازه بگیرد و در صورت نیاز، با قطع و وصل شدن، آن را تنظیم کند. در صورتی که ترموستات خراب شده یا آلودگی‌ها در آن نفوذ کرده باشند، دما را به درستی تشخیص نمی‌دهد؛ در نتیجه آمپر آب هم نمی‌تواند به خوبی کار کند و دچار خرابی خواهد شد. بنابراین اگر متوجه این موضوع شدید، بلافاصله برای خرید یک ترموستات به فروشگاه قطعات تراکتور مراجعه کنید.

3. خراب شدن واتر پمپ

یکی دیگر از دلایل خرابی و از کار افتادن آمپر آب، خراب شدن واتر پمپ است؛ واترپمپ قطعه‌ای است که می‌تواند با جریان انداختن آب، موتور تراکتور را خنک کند. بنابراین اگر متوجه کار نکردن آمپر آب شدید و ترموستات هم سالم بود، باید به سراغ واتر پمپ بروید. اگر واتر پمپ خراب شود، جریان آب خنک هم در سیستم دچار اشکال خواهد شد و در نتیجه آمپر آب نمی‌تواند به خوبی کار خود را انجام دهد.

4. ورود هوا به سیستم خنک کننده

از دیگر دلایل از کار افتادن آمپر آب، باید به ورود هوا به سیستم خنک کننده اشاره کنیم؛ این موضوع به دلیل خرابی واشر سرسیلندر اتفاق می‌افتد که نمی‌تواند به خوبی گاز را از سیلندر خارج کند. در صورتی که هوا در سیستم خنک کننده وجود داشته باشد، سیال خنک کننده نمی‌تواند به خوبی جریان پیدا کند و همین موضوع بر روی عملکرد آمپر آب، تاثیر منفی خواهد گذاشت.

آمپر آب تراکتور

5. کثیف شدن رادیاتور

می‌توان گفت که رایج ترین دلیل از کار افتادن آمپر آب تراکتور، مربوط به کثیف شدن رادیاتور است؛ زیرا تراکتورها در شرایط خاصی کار می‌کنند و وجود انواع آلودگی مانند گرد و غبار، علف‌های هرز یا حشرات در رادیاتور، می‌تواند عملکرد آن را مختل کند. این موضوع می‌تواند دمای موتور را تا حد زیادی افزایش داده و حتی در درازمدت، باعث مسدود شدن لوله‌های رادیاتور تراکتور شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما از آب باکیفیت برای رادیاتور استفاده کرده و در بازه‌های زمانی منظم، این قسمت را به طور کامل تمیز کنید.

6. خراب بودن پروانه رادیاتور تراکتور

فن یا پروانه رادیاتور تراکتور یکی از قسمت‌های مهم در سیستم خنک سازی است که می‌تواند با دمیدن هوای خنک، مانع از افزایش دما در مایع خنک کننده شود. در صورتی که فن یا پروانه رادیاتور تراکتور خراب شود، آب موجود در آن نمی‌تواند گرمای خود را دفع کند؛ در نتیجه آمپر آب هم تحت تاثیر قرار گرفته و دچار خرابی خواهد شد. بنابراین حتما باید برای اطمینان از سلامت فن رادیاتور، سیم کشی را چک کرده و مشکلات موتور آن را بررسی کنید تا آمپر آبتان از کار نیفتد.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل به بررسی دلایل خرابی و از کار افتادن آمپر آب در تراکتور پرداختیم و گفتیم که چه عواملی می‌توانند بر روی این موضوع اثر بگذارند. باید بدانید که سیستم خنک کننده تراکتور، نیاز به بازبینی در دوره‌های منظم دارد و حتما باید در صورت نیاز قطعات آن را تعویض کنید تا در درازمدت دچار مشکل نشود. شما می‌توانید قطعات مورد نیاز خود را از فروشگاه قطعات تراکتور با ضمانت خریداری کنید تا مطمئن شوید که مشکلی برای آمپر آب به وجود نخواهد آمد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید