هر آنچه باید هنگام کار با گاوآهن بدانید

هر آنچه باید هنگام کار با گاوآهن بدانید

گاو آهن یکی از اصلیترین قطعاتی است که در کشاورزی و برای شخم زدن زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه بتوانید به درستی زمین را شخم بزنید و گاو آهن را به تراکتور متصل کنید، نیاز است که نکاتی را بدانید. در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل نکات کار با گاوآهن را به شما آموزش دهیم تا بتوانید به صورت ایمن با این ابزار کار کنید.

تنظیم کردن طولی گاو آهن

اولین نکته در زمان کار با گاوآهن، تنظیم کردن افقی آن در جهت مسیر حرکت تراکتور است؛ به این کار تنظیم طولی گاوآهن هم گفته می‌شود. در این حالت، شما باید دقت کنید که همه نقاط در شاسی این وسیله با زمین و مسیر حرکت تراکتور کاملا موازی بوده و فاصله مساوی داشته باشند؛ برای تنظیم فاصله می‌توانید از یک بازو در دستگاه یا سیستم اتصال سه نقطه استفاده کنید. به این ترتیب عمق شخم در همه قسمت‌ها یکسان بوده و با تغییر شیب زمین، دستگاه دچار آسیب نمی‌شود.

تنظیم کردن عرضی گاوآهن

تنظیم کردن عرضی گاوآهن

نکته دیگر در زمان کار با گاوآهن این است که به صورت عرضی آن را تنظیم کنید؛ منظور از این کار این است که فاصله عمودی همه نقاط بر روی شاسی، با مسیر حرکت تراکتور یکسان باشد. برای این کار باید از فروشگاه قطعات تراکتور یک نگهدارنده مالبند افقی تهیه کنید و از آن برای تنظیم فاصله استفاده نمایید. به این ترتیب زمانی که می‌خواهید شیار دوم شخم را ایجاد نمایید، تنظیمات افقی گاوآهن به هم نخواهد ریخت.

تنظیم کردن تعادل گاوآهن در زمان اتصال به تراکتور

پس از اینکه تنظیم طولی و عرضی گاوآهن را انجام دادید و آن را به تراکتور وصل کردید، باید تعادل آن را تنظیم نمایید. این کار از ایجاد حرکت‌های ناخواسته به سمت چپ و راست جلوگیری خواهد کرد و می‌تواند آنها را مهار کند؛ به این ترتیب احتمال آسیب به لاستیک‌های تراکتور کمتر خواهد شد. دقت داشته باشید که در این حالت، زنجیر اتصال گاوآهن نه باید خیلی آزاد باشد و نه باید به صورت خیلی محکم بسته شود؛ زیرا زنجیر آزاد، باعث پاره شدن لاستیک تراکتور شده و زنجیر محدود می‌تواند سیستم هیدرولیک تراکتور را دچار آسیب کند.

تنظیم کردن عمق شخم

یکی دیگر از نکاتی که باید در زمان کار با گاوآهن بدانید، این است که عمق شخم به طور کامل به نحوه تنظیم عرضی و طولی گاوآهن بستگی دارد؛ بنابراین باید آن مراحل را با دقت زیادی انجام دهید. علاوه بر این، باید دقت کنید که گاوآهن به اندازه کافی تیز است و دنده‌های آن در زاویه درستی قرار گرفته‌اند تا بتوانند به خوبی به خاک نفوذ کنند.

استفاده از پین اتصال محکم

در زمان کار با گاوآهن و اتصال آن به تراکتور باید دقت داشته باشید که از پین اتصال مناسب استفاده کنید؛ این پین باید تحمل وزن گاوآهن را داشته و کاملا سالم باشد. برای اتصال گاوآهن به تراکتور، باید از سمت عقب تراکتور به گاو آهن نزدیک شده و در موقعیتی قرار بگیرید که پین اتصال در سمت چپ راننده باشد. حال باید اهرم هیدرولیک را پایین ببرید تا بتوان پین را به صورت کامل متصل کرد. در این حالت، باید ترمز دستی به طور کامل کشیده شده باشد و از قفل شدن پین مطمئن شوید. پس از بستن پین سمت چپ، پین سمت راست را هم به صورت محکم قفل کنید.

آماده کردن وسایل مورد نیاز برای کار با گاوآهن

تنظیم همپوشانی

یکی از تنظیمات دیگری که در زمان کار با تیرآهن باید انجام دهید، تنظیم همپوشانی آن است؛ البته این کار به طور معمول باید در کارخانه انجام شود. اما اگر مدت زیادی است که از گاوآهن استفاده می‌کنید یا بر اساس تجربه احساس می‌کنید که همپوشانی آن تنظیم نشده، باید این مرحله را انجام دهید. با تنظیم همپوشانی، ردیف‌های شخم کاملا یکنواخت خواهند شد و بین آنها فاصله زیادی نخواهد بود؛ همچنین خاک از یک ردیف روی ردیف دیگر نخواهد ریخت. تنظیم همپوشانی در گاوآهن به صورتی انجام می‌شود که فاصله تیغه خیش از دیواره چرخ سمت راست تراکتور، 5 سانتی متر باشد.

آماده کردن وسایل مورد نیاز برای کار با گاوآهن

یکی دیگر از نکاتی که باید در زمان کار با گاوآهن در نظر داشته باشید، آماده کردن وسایل مورد نیاز برای انجام این کار است. برای مثال شما باید از انواع آچارها در جهت تنظیم پین و محکم کردن آن استفاده کنید. همچنین استفاده از بازو برای تنظیم فاصله ضروری است. از سوی دیگر، پارچه تنظیف هم برای پاک کردن روغن یا آلودگی‌های دیگری از روی پین‌ها و محل اتصال لازم خواهد بود. در کنار این موارد، استفاده از انواع وسایل ایمنی مانند لباس کار مناسب، جعبه کمک‌های اولیه و تجهیزات ایمنی فردی بسیار ضروری است.

چک کردن دقیق تنظیمات گاوآهن

برای اینکه از اتصال درست گاوآهن به تراکتور مطمئن شوید، باید به صورت دقیق همه تنظیمات ذکرشده در قسمت‌های قبلی را بررسی و در صورت نیاز، عیوب احتمالی را برطرف کنید. برای مثال باید فاصله نوک خیش اول را تا زمین اندازه گرفته و مطمئن شوید که با فاصله نوک خیش آخر تا زمین یکسان است. در این صورت تراز طولی به خوبی انجام شده است. همچنین باید فاصله لبه‌های صاف تیغه یا سوک‌ها را بررسی کرده و مطمئن شوید که تا زمین به یک اندازه هستند. در صورتی که تنظیم عرضی به درستی انجام نشده باشد، باید با تغییر طول بازو، این ارتفاع را تنظیم کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل به بررسی نکات لازم در زمان کار با گاوآهن پرداختیم و گفتیم که چه تنظیماتی باید در حین یا پس از اتصال به تراکتور انجام شوند. شما باید در ابتدا وسایل لازم را از فروشگاه قطعات تراکتور خریداری کرده و تنظیمات اولیه را انجام دهید تا در نهایت بتوانید زمین خود را با کیفیت بالایی شخم بزنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید